Prečo by si mal/a začať s otužovaním?

Rady, ako a prečo začať s otužovaním práve teraz.

O otužovaní sme toho čítali a počuli už veľa. Prinášam ti viaceré tipy ako s otužovaním začať a na čo si dávať pozor. Osobne si dovolím tvrdiť, že na otužovanie neexistuje nesprávny čas. Môžeš začať kedykoľvek. Dôležité je mať plán, nezabúdaj vždy na správne základy a na zlaté pravidlo, že niekedy menej je viac. Neprekonávaj sa príliš rýchlo aby si svojmu telu neublížil/a. 

Otužovanie je vhodné pre každého, avšak otužovať sa v studenej vode by sa určite mali vyhnúť osoby s kardiovaskulárnymi problémami, ochoreniami obehovej sústavy a osoby s vysokým krvným tlakom. Verím, že k tejto skupine nepatríš, tak sa poď pozrieť ako začať a aké sú zásady. 

Chcel/a by si začať s otužovaním? 

V prvom rade, ak chceš naozaj začať, rozhodni sa pre to a nech ťa nič nepresvedčí o opaku. Len ty a tvoja hlava ti dáva limity čo dokážeš. Zaznač si svoju novú rutinu do diára, alebo do telefónu s pripomienkou tesne pred tým keď si dávaš pravidelnú sprchu. Ideálny čas na otužovanie neexistuje, ide však o kroky ktoré ťa postupne dovedú k tomu, aby si vedel/a vstúpiť do studeného/ľadového bazénu alebo jazera. Začať treba ešte pred prvými mrazmi. Ak začneš na jeseň, tesne po letných mesiacoch, bude to pre telo prirodzené a organizmus si bude na chlad postupne zvykať, preto je ideálne začať s kúpeľom v studenej a nie v ľadovej vode. Odporúčam ti začať v domácom prostredí. Priprav svoj organizmus na nízke teploty už v sprche. Každé sprchovanie ukonči potočením kohútika a interval pod studenou vodou prirodzene predlžuj. K tomu aby si dokázal/a vstúpiť do studeného bazéna je dôležitá nie len fyzická príprava, ale aj psychická. Odlož zateplené ponožky a hrubé papuče, chodievaj po dome a studenom povrchu na boso. Chodidlá sa začnú prispôsobovať nižším teplotám. Medituj, alebo sa začni zameriavať na svoj dych. Pre otužovanie, alebo na pobyt v studenej vode je dôležité mať pokojné dýchanie. 

Jeden z najznámejších ľudí, ktorí sa otužujú na svete je Wim Hof prezývaný aj ako Ľadový muž.  Zároveň je aj zakladateľom Wim Hof metódy, ktorá stojí na 3 základných pilieroch, a to:

1. Dýchanie

2. Chladová terapia

3. Sila mysle

Táto metóda spája vystavenie extrémnemu chladu, špecifické metódy dýchania a prácu s mysľou tak, aby si ovplyvnil fyziológiu vlastného tela.  Svoju prezývku Ľadový muž dostal vďaka prekonaniu množstva rekordov súvisiacich s vystavením sa chladu. Vzhľadom na svoju neoblomnú povahu sa naučil ovládať dýchanie, srdcovú frekvenciu a krvný obeh, a odolávať tak extrémnym teplotám. Jeho heslom je: „To, čoho som schopný ja, sa môže naučiť každý.“ Tento Ľadový muž inšpiroval k otužovaniu už tisícky ľudí po celom svete. Inšpirujme sa aj my. 

Benefity otužovania 

Studená sprcha, alebo iná forma otužovania má na telo stimulačný účinok, nakoľko v tele chlad pomáha zvyšovať počet bielych krviniek. Organizumus je tak nútený rýchlo reagovať na zmeny, a preto ľudia, ktorí sa častejšie vystavujú takýmto zmenám/otužovaniu bývajú podľa výskumov len zriedkakedy chorí. Pravidelné otužovanie ti pomôže aj v boji proti prechladnutiu, alebo chrípke. 

Otužovanie je nápomocné aj pri chudnutí. Ak plávaš v chladnejšej vode, tvoje telo musí vynaložiť väčšiu energiu aby sa zahrialo. Aktivuje sa hormón irisín, ktorý zvyšuje odburávanie tukov v tele, a vďaka tomu pomáha znižovať hmotnosť. Ten najväčší benefit z otužovania je zlepšenie krvného obehu. Chlad postupne pomáha zahrievať končatiny, zlepšuje cirkuláciu celého krvného obehu a opakovanie tejto činnosti prispôsobuje telo chladu. 

Ako posledný benefit uvediem, že po "schladení sa" príde určitý pocit šťastia. Môže za to, už známy hormón šťastia, endorfín. Tento hormón sa vyplavuje z mozgu pri zvýšenej aktivite ako aj pri cvičení, keď prekonávame samých seba. Prekonávajme sa, otužujme a vystúpme zo svojej komfortnej zóny. Tvoje telo a zdravie sa ti určite odvďačí tým, že bude pevnejšie a odolnejšie. 

PS1: Nezabúdaj ani na vhodné doplnky výživy a vitamíny. 

PS2: Zvoľ vhodnú literatúru v ktorej sa dočítaš relevantné informácie ohľadom otužovania. Nájdeš ich napríklad na www.martinus.sk alebo na IG profile Martin Thám, ktorý je inštruktor metódy Wima Hofa, ktorý učí ľudí ako správne otužovať a prekonávať svoje limity.